Montáž skleníkov

Kategórie
 
 
 
 
 
Produkty
 
 
 

Montáž skleníkov

 

Základy skleníkov:

 

Pod skleníky je potrebné vyhotoviť základ. Presné rozmery základov nájdete pri každom type skleníka. Rady ako vyhotoviť základ zasa v rubrike Informácie na bočnej lište našej stránky. Najstabilnejší základ je betónový, no ak nechcete, alebo nemôžete základy betónovať, ponúkame Vám ku vybraným skleníkom podkladové rámy, ktoré sa zakopávajú do zeme a slúžia ako plnohodnotná náhrada základov betónových. Podkladový rám je vyrobený zo žiarovo zinkovaného profilovaného plechu o hrúbke 2 mm. Výškovo nastaviteľné nohy (pilóty) umožňujú ich vysunutie v rozmedzí cca 40 - 70 cm a pohodlne zrovnajú podkladový rám do vodováhy aj pri nerovnosti terénu .

Priestor medzi pilótam je možné vyplniť doskami z recyklovaného plastu (Tatrapalstu) s hrúbkou 17 mm. Podkladové rámy zatiaľ dodávame iba ku skleníkom typu HOBBY H-7 a VARIANT typ J, K a L

 

Ako pripraviť  základ pod skleník:


Tradičným materiálom na základy je betón. Na rozdiel od drevených trámov, či oceľových profilov, je totiž najstabilnejší voči poveternostným vplyvom. Skleníky menších rozmerov je možné postaviť aj na podkladový rám z pozinkovaných profilov, ktorý  dodáva výrobca. V prvom rade je najdôležitejšie dodržať presné rozmery základu, najmä vonkajšiu dĺžku a šírku. Základ by mal byť vykopaný do nepremŕzajúcej hĺbky pre danú lokalitu. Aktívna vrstva zeme pre korene rastlín v skleníku je 40 cm. Až do takejto hĺbky by sme mali po prvý krát a aspoň raz za 4 - 5 rokov prekopať pôdu, aby sa prekyprila a prevzdušnila. Aj preto by mali základy skleníka siahať min. o 10 cm hlbšie, ako budeme kypriť. Hrúbka múrika základov býva doporučená podľa hmotnosti a rozmerov konštrukcie skleníka a pohybuje sa v rozmedzí 8 až 16 cm. Zbytočne hrubý základ  zmenšuje priestor na pestovanie vo vnútri skleníka. Príliš tenký základ  nebude stabilnou oporou a môže pod váhou skleníka prasknúť. Je dobré, ak si z vnútornej strany zhotovíte debnenie do hĺbky 20 - 30 cm, pretože neskôr pri kyprení nebudete narážať na vnútorné nerovnosti základu a uľahčíte si rýľovanie pri okrajoch. Základ je taktiež dobré „vytiahnuť“ vyššie nad úroveň okolitého terénu o cca  12 - 15 cm. Príliš vysoký základ môže zatieňovať mladé priesady, ktoré budú potom zoslabnuté. Pri nízkom základe sa môže stať, že okraje skleníka budú stále ošpliechané, zablatené a mokré, prípadne sa do otvoreného skleníka ľahko dostanú hraboše a slimáky. Na vyhotovenie základu môžete použiť aj šalovacie tvárnice, ktoré zalejete betónom. Nadzemnú časť základu zahladíte cementovou kasičkou do hladka, aby naň konštrukcia sadla rovnomerne . Hladký povrch základu sa ľahšie čistí a neusádzajú sa v ňom plesne a machy. Zo základu nenechávame trčať žiadne  roxory, či konzoly na ukotvenie. Skleník sa na základ kotví pomocou kotviacich hmoždín do betónu ( nie sú súčasťou dodávky). Ďalším dôležitým kritériom na vyhotovenie kvalitného základu je to, aby jeho jednotlivé strany boli vo vodováhe a v rohoch zvierali pravé uhly. Pri nedodržaní tohto kritéria môže pri postavenom skleníku dôjsť ku skríženiu konštrukcie, následnému praskaniu skiel, nepriliehaniu dverí a okien.

 

Montáž skleníkov:

nie je zložitá. Je to tzv. „LEGO pre dospelých“ a priemerne zručný človek za pomoci 1-2 ďaľších osôb ju bez problémov zvládne. Ak si na montáž predsa len netrúfate, je možná aj z našej strany, na základe dohody. Zákazník musí mať pred montážou pripravený betónový základ podľa príslušného náčrtu. V prípade, že základ nevyhovuje popísaným parametrom( viď. stať  „ako pripraviť základ pod skleník“) či už rozmerom, nerovnosťou, alebo nedoržaním pravých uhlov, môže pracovník poverený montážou montáž odmietnuť, pričom zákazník je povinný uhradiť zdvojené dopravné náklady na dopravu montážnikov. Pri nekvalitne pripravenom základe môže pri postavenom skleníku dôjsť ku skríženiu konštrukcie, následnému praskaniu skiel, nepriliehanie dverí a okien. V takom prípade nemôžeme poskytnúť na montáž skleníka  záruku. ak si prajete montáž skleníka môžete zveriť nám, pozrite si nižšie uvedené ceny.

Cenník za montáž skleníka a doplnkov:

 skleník v pozinkovanom prevedení:   60,- € / 1 bm dĺžky skleníka

kotvenie skleníka: 1,-€/ ks

automatický otvárač.: 4,-€/ 1 ks

dvere v druhom čele :15,-€

bočné/ strešné okno naviac: 10,- €/ 1 ks

bočné police:  6,-€/ 1,5 m

odkvap : 4,-€/ 1 bm

gumová lemovka na strechu a dvere: v cene za montáž skleníka

gumová lemovka na boky a čelá: 6,-€/ 1 bm dĺžky skleníka

základový rám : vo výške  50% z ceny rámu ( pričom si zákazník zabezpečí materiál na zasypanie, alebo zabetónovanie pilótov základového rámu)

skleník  a doplnky  vo farebnej úprave: vo výške 25% z celkovej ceny skleníka a doplnkov

atypický skleník: vo výške 25% z celkovej ceny skleníka  

Všetky uvedené ceny sú s DPH.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia